Naším úkolem bylo navrhnout optimální řešení, jak přímo ve webové aplikaci kliniky zobrazit grafické výsledky vyšetření pacientů pořízené různými zobrazovacími metodami, jako je rentgen, CT, magnetická rezonance nebo ultrazvuk. Bylo nutné zohlednit požadavky na bezpečnost, ale také rychlost při zpracování velkého množství obrazových dat ve specializovaném formátu DICOM, který je právě obvyklým výstupním formátem medicínských vyšetřovacích přístrojů a zároveň protokolem, kterým spolu medicínská zařízení komunikují.
Pro získávání dat z DICOM serveru jsme zvolili technologii Python, která může být provozována v linuxovém prostředí a existuje pro ni dobře udržovaná knihovna pro práci s protokolem DICOM. Pro zajištění robustnosti jsme navrhli architekturu služby složenou ze 3 komponent. Metoda “Request Handler” bude přijímat HTTP požadavků z webového serveru a zařazovat je do fronty pro stahování dat. “Queue Manager” bude kontrolovat frontu požadavků, spouštět procesy pro jejich zpracování a informovat webovou aplikaci o dokončení stahování, případně o chybových stavech. Metoda “File Processer” bude určena výhradně pro samotné stahování dat a poběží ve více instancích podle aktuálního vytížení serveru.
Pro zobrazení dat na webu jsme vybrali JavaScriptovou knihovnu Cornerstone3D, která umožňuje DICOM soubory nejen zobrazovat, ale můžeme u nich například měnit jas, kontrast nebo použít pravítko pro měření vzdáleností mezi zobrazenými částmi pacientova těla.
Díky zahrnutí prohlížeče formátu DICOM do vlastní webové aplikace můžeme bez snížení nároků na kvalitu uživatelského rozhraní precizně spravovat přístupy k datům tak, aby každý lékař kliniky viděl pouze vyšetření svých pacientů. Připojení k aplikaci bude zabezpečeno pomocí technologie HTTPS a standardním zabezpečením webového serveru, na kterém aplikace poběží.
Pro zvýšení komfortu pacientů jsme zároveň navrhli funkci jednorázového přístupu s omezenou platností, který umožní pacientovi zobrazit konkrétní vyšetření libovolné další osobě, např. jinému lékaři. Tento jednorázový přístup může být vygenerován a vytištěn na papír nebo uložen do PDF dokumentu. Dokument bude obsahovat přístupové údaje v textové podobě a zároveň QR kódem pro snadné použití na mobilním zařízení. Po naskenování QR kódu bude uživatel okamžitě přesměrován a přihlášen do systému. Alternativně se může uživatel přihlásit ručně zadáním dočasných přístupových údajů.